Miesiarki spiralne
Trudno oszacować ile miesiarek pracuje w polskich piekarniach i cukierniach. Z pewnością dziesiątki tysięcy, zważywszy, że piekarni w Polsce jest około 11 tysięcy. Przyjmijmy, że w każdej są dwie miesiarki, bo jedna jest z pewnością – trudno sobie wyobrazić piekarnię bez chociaż jednej miesiarki do ciasta. Niektóre piekarnie mają trzy, cztery… Przyjmijmy zatem, że miesiarek ogółem może być od 20 tyś. do 30 tyś. Załóżmy, że 50 % piekarni pracuje na leciwych urządzeniach z lat 70, a wielu piekarzy używa maszyn jeszcze starszych (czy to możliwe?). Sposób konstruowania tych maszyn zmienił się od tego czasu wielokrotnie. Jeśli zastanowimy się nad tym wszystkim, to okaże się, że w obrębie polskiego przemysłu piekarniczego pracuje minimum 10 tyś miesiarek sprzed 15 lat i starszych.
Oczywiście wymiana jakiejkolwiek maszyny w piekarni nie jest jakąś drobną kwestią, zważywszy na to, że są one relatywnie drogie, np. w porównaniu z samochodem, który wydaje się maszyną nieporównanie bardziej złożoną. Maszyny piekarnicze z reguły nie są produkowane taśmowo, a poza tym służą przecież wytwarzaniu zysku przedsiębiorstwa.
Czy nowe miesiarki są bardziej oszczędne i wydajniejsze od starych?
Zdecydowanie tak, ale nie wypływa to bezpośrednio z faktu zastosowania bardziej ekonomicznych silników bowiem montowane są często co prawda nowoczesne, ale i znacznie mocniejsze. Oznacza to, że nie zużywają mniej prądu w danym czasie. Oszczędności wynikają z tego, że proces technologiczny miesienia przebiega nieco inaczej. Miesiarki spiralne wykorzystują w trakcie pracy do maksimum zjawisko hydroabsorpcji, co jest ich dużą zaletą. W trakcie miesienia spiralą mąka jest w stanie wchłonąć (zaabsorbować) większą ilość wody, przez co zwiększa swoją objętość bez uszczerbku w jakości ciasta, dodatkowo równomiernie je napowietrzając. Na dodatek czas miesienia porównywalnych ilości jest w zasadzie o połowę krótszy. Tutaj właśnie pojawiają się oszczędności związane z zużyciem energii elektrycznej i czasem pracy. Krótki czas miesienia spiralą wpływa oczywiście na cały cykl wypieku ciasta, wymuszając jego zmianę na krótszy i bardziej efektywny.
Miesiarki spiralne, nie są z pewnością ostatnim słowem producentów maszyn i konstruktorów wspomagających przemysł piekarniczy, ale jak na razie jest to najefektywniejszy system pracy dla tego typu maszyn. Stare miesiarki, choć czasami bardzo dobrej konstrukcji, wymagają oczywiście częstszych napraw niż maszyny nowe. Często nie spełniają już określonych parametrów technicznych i zabezpieczeń. Częste naprawy, a przede wszystkim pewien niepokój, czy tym razem maszyna da jeszcze radę popracować łatwo przeliczyć na pieniądze. Wystarczy to przecież notować: ile kosztowały naprawy w danym roku, ile koszt części, ile przestoje w pracy, ile straty na niesprzedanym terminowo towarze – wszystko to można policzyć prowadząc prosty rachunek ekonomiczny zysków i inwestycji w swojej firmie.
Czy nowe miesiarki są lepsze od starych? Czy są bardziej niezawodne?
Myślę, że tak. Zastosowanie nowoczesnych technologii i najwyższej jakości użytych komponentów przekłada się na długofalowe użytkowanie danego urządzenia. Jeśli dodamy do tego dbałość personelu piekarni o zachowanie czystości i niezaniedbywanie okresowych przeglądów technicznych to możemy spać spokojnie wiedząc, że urządzenie odpłaci nam długą i bezawaryjną pracą.
Miesiarki z dzieżą stałą i miesiarki z dzieżą wyjezdną oferujemy naszym Klientom od 1999 roku. Ponad 20 lat współpracy z ich producentem – włoską firmą MIXER – już dawno utwierdziło nas w przekonaniu, że są to bardzo dobre urządzenia potrafiące pracować w nawet najcięższych warunkach. Potwierdzeniem tej tezy są urządzenia, które sprzedaliśmy pod koniec lat 90-tych, a które nadal po tylu latach pracują jeszcze u niektórych naszych Klientów.